




Lustigt det där med att återvända eller inte återvända - jag är kanske ett vanedjur, men jag känner ju nästan alltid en lockelse att resa tillbaka till ALLA platser jag gillat! (Och jag gillar mer eller mindre de flesta platser jag besöker...) Älskar känslan av att komma till en främmande storstad och känna mig liiite hemma för att jag minns hur man tog sig in till centrum, var det fanns ett bra lunchställe och hur staden är uppbyggd. Har dessutom alltid, utan undantag, samlat på mig en lista över intressanta saker att se/göra som är ungefär tre gånger för lång för den tid jag har till förfogande. :D
Bosnien vill jag också se mer av, och Kroatien. Balkan är verkligen oförglömligt.
Härliga platser och minnen! Jag tycker att det känns som att ju mer vi besöker ju mer upptäcker jag att det finns kvar ;) Många länder och platser i Europa har varit minnesvärda. Bland annat har vi fina minnen från Albanien, Korsika, Frankrike, Tjeckien, Polen ... och många fler platser!
Keukenhof har jag också besökt, så vackert med alla tulpaner :D
Vi hade en sån tur när vi var i Prague att vi blev ombokade till ett AirBNB med takfönster så vi kunde se ut över hela staden :)