Det är bara ett par veckor sen jag lämnade Melbourne, men det känns som betydligt mer av någon anledning. Just nu befinner jag mig i Sydney, men drar vidare till Byron Bay ikväll.
Som ni kanske har märkt så har jag inte haft tid och lust att blogga så mycket nu när jag är på resande fot, men ska fortsätta göra mitt bästa för att få in något inlägg per vecka. Just nu är instagram min huvudsakliga kanal, för det går så mycket snabbare att uppdatera där. Så följ mig gärna på @mariasmemoarer för att följa mig mer i realtid och fortsätt även hålla koll på bloggen förstås, för helt dött kommer det nog inte bli här.
Men nu över till ett gäng bilder från fina Melbourne som jag inte visat tidigare, samt en liten dikt som plötsligt dök upp i mitt huvud en av de sista dagarna i Melbourne då jag tog spårvagnen in till centrum. Den beskriver generellt vad jag känner för staden, och dess årstider. Melbourne är enligt mig trevlig på sommaren, medan resten av året är mest blåsig, regnig och småkylig. Inte my cup of tea, om vi säger så.
A Love Letter To Melbourne
Oh Melbourne,
when I first met you,
I wasn't all that impressed.
You were so cold to me...
Sometimes I felt like I couldn't wait for you to get out of my life,
so I could move on to something better.
But then, finally, summer came,
and our romance started.
I will miss you, but at the same time I realize,
that our love story was just temporary.
Cause I know that when winter arrives,
I will not love you anymore.
You would only yet again leave me in the cold rain,
longing for something else.
Until next summer.














Alla bilderna är fina, men den du tagit från fågelperspektiv över någon sorts sal, är cool. Även graffiti målningen på Donald Trump med horn är ju så cool. :)
Streetart - älskar det. Vill ha mer Sverige, hur svårt ska det vara att släppa lös lite kreativitet?
Du milde vilken nidbild av Donald Trump! Hehehe!'
Jag tycker om grafttin på soptunnorna....

4