
jag har själv tänkt skriva ett likadant inlägg, förstår inte hur man ska gå till väga och hittar ingen information som känns tillförlitigt, det står så olika överallt!
Vero kunde inte hjälpa mig heller.
Hej,
Har inte svar på alla dina frågor men här kommer ett kort svar. Och en början på svar på dina frågor.
Frilansskattekort
-kan skickas åt hur många arbetsgivare som helst
-ett samtal till skatteverket så skickar de ett sånt (kan vara att du kan fixa det på webben också)
-du håller själv koll på att du inte går över den totala summan du får förtjäna under ett år. om du närmar dej det beloppet, ändra summan så skatteprocenten höjs och fortsätt glatt jobba!
-med frilansskattekort är du löntagare och behöver inte destomera tänka på skatter, pension och så vidare.
Firma
-du fakturerar själv
-har själv koll på skatter, pension och så vidare
-bokföring
Jobbar du både med skattekort och på egen firma deklararar du både för förvärvsarbete(alltså allt som du jobbat för skattekort) och en skild deklarering för firman.
Sen vet jag inte vad som räknas som vad med sponsrade inlägg och allt det. Hoppas du blev lite klokare!
Det är verkligen krångligt och inte alls tydligt. Innan jag hade firma skickade jag en del fakturor för jobb jag gjort – men så att de jag fakturerade hade mitt skattekort.
Nu när jag äntligen har firma tycker jag det är otroligt skönt att bara kunde skicka iväg fakturor utan att fundera desto mer på det. Kanske toiminimi (enskild firma tror jag det heter på svenska) kunde vara nåt för dig? Om du tjänar under 7500 euro via firman behöver du inte heller betala företagarpensionsavgiften.

5