
I 2års tid ha ja vara jobba nätter men har äntå inget tips. E. Så individuellt. Tycker e mysit ti jobb på natten:)
Jag har aldrig jobbat natt...skulle inte klara av det! Tycker du är så duktig som orkar!
Wow vilken bild :) tror he e rikti vanlit ti va yr i hovo tå man vakar, va ja ha hört.. ;) fast ja aldri gjort e sjölv, festas räknas ju int :D
Jag jobbar tidiga mornar men man måste sova på eftermiddagen för att orka. Inte varje dag men varannan iallafall om man ska kunna orka med att umgås med familjen på helgen :) Fin bild :)
Vilken tur att nattskiftet gick bra!
Jag är ju kanske lite konstig, för jag älskar nattskift. :) Jag är en nattuggla som gärna vakar på nätterna och sover på dagarna. Det funkar ju bra när man inte har några barn utan får sova ostört hela dagarna om man vill. Här kommer mina tips:
- Om du bara har ett nattskift: ta en powernap före skiftet och sov max fem timmar när du kommer hem efteråt. Det är onödigt att vända på dygnet och sova bort halva nästa dag om du inte har ett till nattskift kvällen efter.
- Om du har två eller flera nattskift: ta en powernap före det första skiftet, sov lika länge som en vanlig natt efter det första skiftet (och efter det andra skiftet ifall du har tre på raken) och sov max fem timmar efter det sista skiftet för att vända tillbaka dygnet.
- Drick kaffe (eller svart te med koffein för din del?) ett par timmar före du ska på jobb, och sedan en kopp till i början av skiftet. Drick inget mer kaffe under natten, utan satsa på vatten.
- Ät mellanmål någon gång mitt i skiftet. Smörgåsar och jogurt brukar funka bra tycker jag.

5